Jednym z najtrudniejszych pytań, jakie zadadzą sobie rodzice podczas aranżacji pokoju dziecięcego lub młodzieżowego to jak wybrać odpowiednie oświetlenie do nauki. W końcu musi ono pozwalać na efektywną pracę, ale jednocześnie nie męczyć oczu dziecka.

Jakie wybrać oświetlenie do nauki? – Barwa światła

Pierwszym krokiem, by wybrać dobre oświetlenie biurka oraz sfery, w której dziecko będzie się uczyć, jest wybór barwy światła. Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie przyjemne światło o żółtej barwie. O ile nadaje ono się jako światło do relaksu i wypoczynku, o tyle lepiej nie wybierać go jako światła do pracy i nauki. Do podobnych aktywności najlepiej posłuży światło o barwie neutralnej lub lekko niebieskiej. Wynika to z faktu, że niebieskie światło pobudza mózg do prac. Jednak barwa światła nie powinna być zbyt zimna. Wówczas takie światło może męczyć. Najbardziej ucierpią wtedy oczy.

oświetlenie biurka

Punktowe czy kompleksowe oświetlenie biurka?

Kolejnym dylematem, przed którym stają rodzice jest wybór rodzaju oświetlenia. Niektórzy mogą uważać, że lepiej sprawdzi się oświetlenie w całym pokoju, inni będą stawiać na lampkę na biurku. Odpowiednie oświetlenie do nauki powinno panować w całej sferze pracy. Jeden punktowy strumień światła może tylko rozpraszać. Lampka powinna być wykorzystywana jako dodatkowe źródło światła, podczas precyzyjnych prac lub po prostu po to, ciało dziecka nie rzucało cienia na część biurka. Wszystkie elementy oświetlenia warto traktować jako całość, a nie indywidualny sposób oświetlenia.

Jakie wybrać oświetlenie do nauki

Testowanie i słuchanie

Żeby wybrać dobre oświetlenie, trzeba też po prostu poszukać dobrego rozwiązania. Można przetestować kilka pomysłów, a następnie zapytać dziecka, przy którym najlepiej mu się pracuje. Gdy zastanawiamy się, jakie wybrać oświetlenie do nauki, czasem wystarczy po prostu je wypróbować. Wtedy tylko można dowiedzieć się, które rozwiązania się sprawdzają, a z których lepiej zrezygnować i zastąpić innymi.